LP hitliste

Velkommen til Dansk Berner Sennen Klubs LP hitliste.

På alle officielle lydighedsprøver i DBSK´s og DKK´s regi præmieres de deltagende hunde.
Disse præmieringer kan omsættes til point, jf. hitlistereglerne.
Disse point registreres efter hver enkelt lydighedsprøve. Herved fremkommer hitlisten.

Henvendelse vedr. spørgsmål om resultater, point m.m. sendes til Hanne Bank Pedersen hannebank@stofanet.dk

2018

LP1

NrHundFørerPointPræmie
1Tertzo’s Live To TellRikke Marstrup Mollerup190,51
2Werner Wix ZidaneOle Romer187,51
3Kamla Vammen’s Olympic CooperHeidie Siff Fleur Bødtker123,53
4Kwanita Lara CroftPia Juel1213

LP2

NrHundFørerPointPræmie
1Kjær’s Dancing With CharlieJoanna Gram2371
2Berlemo's AragonJoanna Gram226,51
3Lady Xiera’s PotpouriKirsten Anker Nielsen2192
4Werner Wix Wanted DearlyLene Hadbjerg Sørensen1703

2017 – 2001

2017

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Werner Wix Wanted Dearly Lene Hadbjerg Sørensen 189,5 1
2 Berlemo´s Babuska Lenette Lyngbye Bendtsen 189 1
3 Bernerhøjen´s Gucci Mette Ejsing 188 1
4 Hansennen´s The One And Only Marianne Rasmussen 186,5 1
5 Lady Xiera´s Potpourri Kirsten Anker Nielsen 185,5 1
6 Kwanita Lady Alma Mette Esther Hansen 172,5 1
7 Glade Bernere Tara Ulla Hobert 141,5 2

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Aslaug´s Ophelia Aslaug Teislev 249 1
2 Vipsennen X-Treme Lilo Tove Jensen 199 2
3 Dalaleds Qisa Karin Rasmussen 169 3
2016

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Kinggeorge Mette Ejsing 189,5 1
2 Hansennen´s The One And Only Marianne Rasmussen 175 1
3 Hansennen´s Cookie Birgit Christensen 174 1
4 Berlemo´s Aragon Joanna Gram 166 1
5 Lady Xiera´s Potpouri Kirsten Anker Nielsen 160 1
6 Lady Xiera´s Picoline Bente Schlünssen 146 2
7 Bernerhøjen´s Gucci Mette Ejsing 138,5 3
8 Amazing Tiklo´s Balu Magic Gitte Høy Nielsen 129,5 3
9 Kwanita Lady Alma Mette Esther Hansen 123 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Kjær´s Dancing With Charlie Joanna Gram 238,5 1
2 Berner-Emma´s Karma Chameleon Rikke Binggeli 238,5 1
3 Aslaug´s Ophelia Aslaug Teislev 222 2
4 Dalaleds Qisa Karin Rasmussen 171 3
2015

LP1

  Hund Fører Point Præmie
1 Kjær´s Dancing With Charlie Joanna Gram Mandau 171 1
2 Hermione Ole Gregersen 166,5 1
3 Dalaleds Qisa Karin Rasmussen 161,5 1
4 Berner Emma´s Karma Chameleon Rikke Binggeli 158 1
5 Vipsennen X-Treme Lilo Tove Jensen 155,5 1
6 Tertzo´s Live To Tell Rikke Marstrup Mollerup 153,5 1
7 Glade Bernere Chilli Ulla Hobert 150,5 1
8 Terplinggaard´s Rasmus Susanne Gregersen 144 2
9 Tertzo´s One More Chance Else Leth Cramer Pedersen 133 3
10 Lady Xiera´s Picoline Bente Schlünssen 132,5 3
11 Effenson Rider Carallsa Birthe Post 123,5 3

LP2

Nr. Hund Fører Point Præmie
1 Aslaug´s Pinja Lenette Bendtsen 194 1
2 Tertzo´s Shishel Kirsten Anker Nielsen 193 1
3 Tertzo´s Kazue Lotus Ulla Hobert 191,5 1
4 Tertzo´s Crazy For You Judy Hansen 169 2
5 Euro Kensen Nixon Ole Romer 150 3
2014

LP1

Nr. Hund Fører Point Præmie
1 Amazing Tiklo´s Buffy Saint Marie Tine Kloster 167 1
2 Tertzo´s Live To Tell Rikke Marstrup Mollerup 166,5 1
3 Hermione Ole Gregersen 166 1
4 Dalaleds Qisa Karin Rasmussen 163 1
5 Kjær´s Dancing With Charlie Joanna Gram Mandau 161,5 1
6 Bernerhøjen´s Gucci Birger Ejsing 160 1
7 Tertzo’s Shisa Irma Jensen 158,5 1
8 Amazing Tiklo´s Balu Magic Gitte Høy Nielsen 157 1
9 Hansennen´s The One And Only Johnny Rasmussen 135,5 3

LP2

Nr. Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Kazue Lotus Ulla Hobert 198,5 1
2 Tertzo´s Shishel Kirsten Anker Nielsen 196 1
3 Von-Pedersen’s Chili Ole Andersen 182 1
4 Euro Kensen Nixon Ole Romer 164 2
5 Bernerhøjen´s Gucci Birger Ejsing 162 2
6 Tertzo´s Crazy for you Judy Hansen 158 3
2013

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Kazue Lotus Ulla Hobert 168 1
2 Bernerdotte´s Bella Hanne Bank Pedersen 166,5 1
3 Tertzo´s Shiahel Kirsten Anker Nielsen 164 1
4 Dalaleds Qisa Karin Rasmussen 159 1
5 Hansennen´s The One and Only Marianne Rasmussen 158 1
6 Bernerhøjens Gucci Birger Ejsing 154 1
7 Tertzo´s Cacela Thomas Høi 153,5 1
8 Amazing Tiklo´s Balu Magic Gitte Høy Nielsen 152 1
9 Amazing Tiklo´s Buffy Saint Marie Tine Kloster 150,5 1
10 Euro Kensen Nixon Ole Römer 146,5 2
11 Amazing Tiklo´s Crush on You Jens Kloster 146 2
12 Aslaug´s Pinja Mogens Lyngbye Bendtsen 146 2
13 Hermione Susanne Gregersen 145,5 2
14 Tertzo´s Zabina Bente Schlünssen 142,5 2

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Shishel Kirsten Anker Nielsen 188,5 1
2 Terplinggaard´s Daisy Susanne Gregersen 183,5 1

LP3

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 234 1
2 Aslaug´s Nutella Aslaug Teislev 185,5 3
2012

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Terplinggaard´s Daisy Susanne Gregersen 172 1
2 Tertzo´s Kazue Lotus Ulla Hobert 171 1
3 Hansennen´s Jankie Marianne Rasmussen 164 1
4 Bernerdottes Bella Hanne Bank Pedersen 164 1
5 Tertzo´s Shishel Kirsten Anker Nielsen 163,5 1
6 Kirkely´s Augustus Falke Demant 155,5 1
7 Tertzo´s Zabina Bente Schlünssen 155 1
8 Fløjholmens Pluto Hanne Kjærulf Olsen 151,5 1
9 Tertzo´s Cracy For You Judy Hansen 150 1
10 ) Herletta´s Dina Jette Lærke Jensen 149,5 2
11 Bernerhøjens Gucci Birger Ejsing 147,5 2
12 Tertzo´s Cacela                    Thomas Høi 144,5 2
13 Vanilla Pride´s Surfer Babe Helle Ørbæk 142 2
14 Bel Royal´s Da Lina Laila Nielsen 134,5 3
15 Tykhøjet Gårds Eudoro Aiko Tina Dalhoff 133 3
16 Amazing Tiklo´s Buffy Saint Maria Tine Kloster 121,5 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Hansennen´s Tzatziki Johnny Rasmussen 203,5 1
2 Hjalte V.t´ Maroyke Susanne Gregersen 196,5 1
3 Glade Bernere Ginger Ulla Hobert 195 1
4 Bernese Stars´s Olympia Mette Ester 190 1
5 Glade Benere Saffron Helle Kublitz 189,5 1
6 Aslaug´s Ophelia Aslaug Teislev 186 1

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 252 1
2 Aslaugs Nutella Aslaug Teislev 216 2
2011

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Terplinggaard´s Daisy Susanne Gregersen 173,5 1
2 Kirkely´s Augustus Falke Demant 170 1
3 Glade Bernere Ginger Ulla Hobert 170 1
4 Euro Kensen Nixon Ole Romer 167,5 1
5 Aslaug´s Ophelia Aslaug Teislev 165,5 1
6 Tertzo´s Lanzo Jr. Lene Hadbjerg 165 1
7 Tertzo´s Crazy For You Judy Hansen 160,5 1
8 Hansennen´s Jankie Marianne Rasmussen 160 1
9 Favitea´s Cornell Birthe Post 150,5 1
10 Lady Xiera´s Eisa Anne H Thomsen 150 1
11 Ber Moscow´s Gloin Anne-Grethe Møldrup 138 2
12 Tertzo´s One More Chance Else Leth 123 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Glade Bernere Ginger Ulla Hobert 206 1
2 Glade Bernere Saffron Helle Kublitz 192,5 1
3 Bernese Star´s Olympia  Mette Esther Hansen 169,5 2
4 Hjalte V.t´ Maryke Susanne Gregersen 165,5 2

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 250 1
2 Aslaug´s Nutella Aslaug Teislev 212,5 2
2010

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Lanzo Jr. Lene Hadberg 171,5 1
2 Glade Bernere Saffron Helle Kublitz 169 1
3 Glade Bernere Ginger Ulla Hobert 168 1
4 Happyscandy Bente Schlünssen 166,5 1
5 Euro Kensen Nixon Ole Römer 163 1
6 Hjalte V.t´ Maroyke Susanne Gregersen 161,5 1
7 Hansennen´s Jankie Marianne Rasmussen 161 1
8 Bernerdotte´s Aselma Vian Mylstrup 158,5 1
9 Bernerhøjen´s Humphrey House Peace Søren Burskov 156,5 1
10 Euro Kensen Ivan Groznij Hans-Henrik Lauritzen 156 1
11 Sund Brusgaard Ella Tine Kloster 155,5 1
12 Tertzo´s Cacela Thomas Høi 154,5 1
13 Herletta´s Dina Jette Lærke Jensen 151 1
14 Euro Kensen Eiffel Anne-Mette Christensen 150 1
15 Ber Moscow´s Glorin Anne-Grethe Møldrup 146 2
16 Bernese Star´s Olympia Mette Ester 145,5 2
17 Kirkely´s Augustus Falke Demant 133,5 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Terplinggaard´s Brandy Dorthe Helsby 201,5 1
2 Aslaug´s Nutella Aslaug Teislev 201 1
3 Tykhøjet Gårds Charlie Bruno Pedersen 194 1
4 Ka Limbo´s India Ghandi Tove Jensen 158,5 3
5 Tertzo´s Dee-Dee Bente Schlünssen 151,5 3

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 251,5 1
2 Tertzo´s Candia Ulla Hobert 183,5 1
3 Tertzo´s Dendi Ulla Hobert 182,5 1
2009

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Terplinggaard´s Brandy Dorthe Helsby 169 1
2 Banehaven´s Donathello Per Mandau 167 1
3 Herlettas Dina Jette Lærke Jensen 163,5 1
4 Ka Limbo´s India Ghandi Tove Jensen 158 1
5 Lady Xiera´s Pride Susanne Thomsen 153,5 1
6 Hjalte V.t´ Maroyke Susanne Gregersen 144 2
7 Berner Dotte Van´t Rijkenspark Jette Schallert 143,5 2
8 Hansennen´s Jankie Marianne Rasmussen 133 2
9 Hansennen´s Tzatziki Johnny Rasmussen 128,5 2
10 Bernese Star´s Olympia Mette E. Hansen 125 3
11 Lille Strands Idun Tove Falk 121,5 3
12 Bernerhøjen´s Elvira Madigan Helene Kjeldsen 121 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Bernese Star´s Livigno Jesper Hvalsø 201,5 1
2 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 198 1
3 Tertzo´s Candia Ulla Hobert 193,5 1
4 Banehaven´s Donathello Per Mandau 193 1
5 Duevangs Turbo Magdalene Lindgren 177 2
6 Hansennen´s Pepsi Birgit Christensen 154 3

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Dendi Ulla Hobert 245,5 1
2 Tertzo´s Candia Ulla Hobert 184,5 3
2008

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Candia Ulla Hobert 177 1
2 Hansennen´s Pepsi Birgit Christensen 167 1
3 Tertzo´s Moondust Ole Romer 165,5 1
4 Banehaven´s Donathello Per Mandau 164 1
5 Harthin´s Glamorous Gabriella Girl Christian Niss 144 2
6 Happys Candy Bente Schlünssen 127 3
7 Euro Kensen Eiffel Ole Funch Nielsen 126 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Dendi Ulla Hobert 209,5 1
2 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 207,5 1
3 Tertzo´s Candia Ulla Hobert 183,5 1
4 Hansennen´s Pepsi Birgit Christensen 165 2
5 Bersennas Loulou Aslaug Teislev 158 3
6 Aslaug´s Nutella Aslaug Teislev 152,5 3
7 Bernese Star´s Livigno Jesper Hvalsøe 150 3

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Dendi Ulla Hobert 245,5 1
2007

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Bernese Star´s Livigno Jesper Hvalsøe 171 1
2 Ridderholmen´s Fanny Lena Burcharth 170,5 1
3 Aslaug´s Nutella Aslaug Teislev 170 1
4 Kviesgaard´s Tristan Helle Kublitz 169,5 1
5 Berner Dotte Van´t Rijkenspark Jette Schallert 168,5 1
6 Tertzo´s Candia Ulla Hobert 167 1
7 Tertzo´s Juzzi Lone Pedersen 162,5 1
8 Tertzo´s Dee-Dee Bente Schlünssen 160 1
9 Margaux Mona Bundgaard Jensen 159,5 1
10 Von Pedersen´s Princesse Bella Susanne Lauritzen 155 1
11 Tertzo´s Moondust Ole Romer 154 1
12 Hansennen´s Pepsi Birgit Christensen 154 1
13 Happy´s Candy Bente Schlünssen 146,5 2
14 Banehaven´s Donathello Per Mandau 137 2
15 Hansennen´s Jankie Johnny Rasmussen 136,5 2
16 Tertzo´s Malkit Rasmus Mikkelsen 133,5 2
17 Euro Kensen Eiffel Ole Funch Nielsen 123,5 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Dendi Ulla Hobert 204,5 1
2 Bersenna´s Loulou Aslaug Teislev 193,5 1
3 Aslaug´s Labre Laura Aslaug Teislev 166,5 2

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Duncan Joanna Gram 257,5 1
2 Knucklehead Av Lee Armand Tove Jensen 249 1
3 Von Pedersen´s Uppity Murphy Marian Rasmussen 248,5 1
2006

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Dendi Ulla Hobert 175,5 1
2 Bellog´s Floggie Birger Ejsing 163,5 1
3 Bhazaman Karin Rasmussen 158 1
4 Sennendoa´s Amigo Jesper Møller 157,5 1
5 Sennendoa´s Bijou Maiken Pedersen 155 1
6 Margaux Mona Bundgaard Jensen 149 2
7 Tertzo´s Moondust Ole Romer 142 2
8 Bellavonrumpenisse Hanne Madsen 141,5 2
9 Bernerhøjen´s Elvira Madigan Joan O. Kjeldsen 130 3
10 Tertzo´s Darcia Vian Mylstrup 128 3
11 Bravo Lars Larsen 123,5 3
12 Von Pedersen´s Iwanhoe Susan Due Jensen 123,5 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Møllevangen´s Mirage Stine Thomsen 194 1
2 Von Pedersen´s Uppity Murphy Marian Rasmussen 190,5 1
3 Duncan Joanna Gram 190,5 1
4 Aslaug´s Labre Laura Aslaug Teislev 181 1
5 Bersenna´s Loulou Aslaug Teislev 179 2

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Limogårdens Signe Ulla Badestue 256 1
2 Duncan Joanna Gram 242 1
3 Knucklehead Av Lee Armand Tove Jensen 231,5 1
2005

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Aslaug´s Labre Laura Aslaug Teislev 169,5 1
2 Von Pedersen´s Uppity Murphy Marian Rasmussen 168,5 1
3 Emma Von Finkelstein Trine Schwalbe 167,5 1
4 Tertzo´s Darcia Vian Mylstrup 159,5 1
5 Tertzo´s Michigan Trine Schwalbe 158,5 1
6 Bellavonrumpenisse Hanne Madsen 154 1
7 Von Pedersen´s Iwanhoe Susan Due Jensen 134 3
8 Tertzo´s Indie Jette Bøcher 124 3

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Knucklehead Av Lee Armand Tove Jensen 203 1
2 Bersennas Loulou Aslaug Teislev 178,5 2
3 Duncan Joanna Gram 176,5 2
4 Emma Von Finkelstein Trine Schwalbe 169,5 2
5 Bannerts Bernese Athos Birgitte Damsgaard 164,5 2
6 Von Pedersen´s Uppity Murphy Marian Rasmussen 155,5 3

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Hokusfokus Trine Schwalbe 232 1

ELITE

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Kohaven´s Ciko Marian Rasmussen 253 2
2004

LP1

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Ka Limbo´s Eacy Choice Tove Jensen 168 1
2 Von Pedersen´s Julius Samson Bent Jacobsen 166 1
3 Knucklehead Av Lee Armand Tove Jensen 162,5 1
4 Kohaven´s Dana Inge Dalboe 160,5 1
5 Duncan Joanna Gram 150 1
6 Tertzo´s Darcia Vian Mylstrup 140,5 2

LP2

Nr Hund Fører Point Præmie
1 Limogårdens Signe Ulla Badestue 194 1
2 Bersennas Loulou Aslaug Teislev 173 2
3 Kohaven´s Dana Inge Dalboe 132 3

LP3

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Tertzo´s Disney Helle Sinclair 200 1
2 Hokusfokus Trine Schwalbe 168,5 3

ELITE

Nr Hund  Fører Point Præmie
1 Kohaven´s Ciko Marian Rasmussen 229,5 2
2003

(De 3 bedste resultater tæller)

Hund Fører Res. Opnået i Point i x antal prøver
Hokusfokus Trine Schwalbe Klasse 1 + 2 315 i 3 prøver
Ka Limbo´s Enjoy Myself Tove Jensen Klasse 3 308 i 3 prøver
Tertzo´s Disney Helle Sinclair Klasse 2 249 i 3 prøver
Kohaven+s Cico Marian Rasmussen Elite klassen 211 i 3 prøver
Von Pedersen´s Julius Samson Bent Jacobsen Klasse 1 158 i 2 prøver
Von Pedersen´s Fa-zille Inge Dahl Klasse 1 88 i 1 prøve

 

Medaljevindere

(Årets bedst opnåede resultat)

Klasse1              Guldmedalje: Von Pedersen´s Fa-zille og Inge Dahl

                             Sølvmedalje: Hokusfokus og Trine Schwalbe

                             Bronzemedalje: Von Pedersen´s Julius Samson og Bent Jacobsen

Klasse 2             Guldmedalje: Terto´s Disney og Helle Sinclair                       

                             Sølvmedalje: Hokusfokus og Trine Schwalbe

Klasse 3             Guldmedalje: Ka Limbo´s Enjoy Myself og Tove Jensen

Elite                    Guldmedalje: Kohaven´s Cico og Marian Rasmussen

2002

(De 3 bedste resultater tæller)

Hund Fører Res. Opnået i Point i x antal prøver
Kohaven´s Cico Marian Rasmussen klasse 3 + elite 365,2 i 3 prøver
Tertzo´s Disney Helle Sinclair klasse 1 + 2 308,8 i 3 prøver
Diva Von Hohen Ackerte Jette Schallert Klasse 3 307,9 i 3 prøver
Ka Limbo´s Enjoy Myself Tove Jensen Klasse 2 275,5 i 3 prøver
Balter Louise Sachse klasse 1 275,3 i 3 prøver
Cherie Lone Pedersen klasse 1 88,3 i 1 prøve

 

Medaljevindere

(Årets bedst opnåede resultat)

Klasse1              Guldmedalje: Balter og Louise Sachse         

                             Sølvmedalje: Tertzo´s Disney og Helle Sinclair

                             Bronzemedalje: Cherie og Lone Pedersen

Klasse 2             Guldmedalje: Ka Limbo´s Enjoy Myself og Tove Jensen

Klasse 3             Guldmedalje: Kohaven´s Cico og Marian Rasmussen

                             Sølvmedalje: Diva Von Hohen Ackerte og Jette Schallert

 

I 2002 introducerede DKK nye LP programmer, med bl.a. næseprøven og en ny point-skala. Disse programmer har kørt til og med 2015, hvorefter der kommer nye programmer igen, samt en ny LP klasse (champion)

2001

(De 3 bedste resultater tæller)

Hund Fører Res. Opnået i Point i x antal prøver
Kohaven´s Cico Marian Rasmussen klasse 1 +2 281 i 3 prøver
Diva Von Hohen Ackerte Jette Schallert Klasse 2 276 i 3 prøver
Ka Limbo´s Enjoy Myself Tove Jensen Klasse 1 272 i 3 prøver
Aslaug´s Loulou Aslaug Teislev Klasse 1 + 2 270 i 3 prøver
Pascal Helle Sinclair Klasse 2 180 i 2 prøver
Bannert´s Bernese Athos Birgitte Damsgaard Klasse 1 261 i 3 prøver
Lancie Jens Torp Klasse 1 98 i 1 prøve

 

Medaljevindere

(Årets bedst opnåede resultat)

Klasse1              Guldmedalje: Lancie og Jens Torp                  

                             Sølvmedalje: Ka Limbo´s Enjoy Myself og Tove Jensen

                             Bronzemedalje: Bannert´s Bernese Athos og Birgitte Rasmussen

Klasse 2             Guldmedalje: Kohaven´s Cico og Marian Rasmussen

                             Sølvmedalje: Diva Von Hohen Ackerte og Jette Schallert

                             Bronzemedalje: Aslaug´s Loulou og Aslaug Teislev